Question and answer
Question not found
Ask a question
Not a good answer? Get an answer now. (Free)
New answers
Rating

There are no new answers.

Comments

There are no comments.

Add an answer or comment
Log in or sign up first.
Questions asked by the same visitor
Select the item that is NOT a common pathogen.Question 2 options: Salmonella Typhoonosis Staphylococcus aureus Listeria
Weegy: Typhoonosis (More)
Question
Expert Answered
Asked 11/28/2011 10:20:04 AM
0 Answers/Comments
Direct additives are put in food to improve taste, texture, and appearance.Question 7 options: True False
Question
Not Answered
Updated 10/19/2012 2:08:49 PM
1 Answer/Comment
Direct additives are put in food to improve taste, texture, and appearance. The answer is True.
Added 10/19/2012 2:08:49 PM
Vitamins and mineral supplements give you moreQuestion 2 options: flexibility. energy. endurance. none of the above
Weegy: energy User: Word of mouth, the media, and even some health professionals can be a source of nutritionalQuestion 1 options: balancing. mis-information. supplements. efficiency. Weegy: mis-information (More)
Question
Expert Answered
Asked 11/29/2011 10:04:16 AM
0 Answers/Comments
____ fats that are artificially made are considered unhealthy.Question 3 options: Cis Trans Unsaturated Animal
Question
Not Answered
Updated 246 days ago|11/23/2014 6:56:35 PM
1 Answer/Comment
Trans fats that are artificially made are considered unhealthy.
Added 246 days ago|11/23/2014 6:56:35 PM
This answer has been confirmed as correct, not copied, and helpful.
21,731,590 questions answered
Popular Conversations
Reduce the fraction 36/48 to its lowest terms. A. 1 1/4 B. ...
Weegy: C. 6/8 User: 15 ÷ 6 2/3 = ? A. 2 3/4 B. 100 1/4 C. 2 1/4 D. 100 Weegy: C. 6/8
7/27/2015 7:22:48 AM| 5 Answers
Write the equation of the line that is parallel to the line whose ...
Weegy: The equation of a vertical line that passes through the point ( 4, 4) is x = -4. User: What is the equation ...
7/27/2015 7:50:46 AM| 3 Answers
A tile factory earns money by a flat fee for delivery and a sales ...
Weegy: At 25 cents per tile, the sales price of 10,000 units is 10,000 * $0.25 = $2500 Since the factory got $3000, ...
7/27/2015 11:13:44 AM| 3 Answers
Evaluate |3 - 5 + 7|.
7/27/2015 7:27:49 AM| 2 Answers
find the product y^5 · y^3
Weegy: y + (y +3) = 60 2y + 3 = 60 2y = 60 - 3 2y = 57 y = 57/2 User: Find the product 8y^3(-3y^2)
7/27/2015 8:19:27 AM| 2 Answers
(-3ab^2)^3
Weegy: (-3ab^2)^3 = -27a^3b^6 User: Find the product. (0.5n^5)^2(10n^7)^3 Weegy: (0.5n^5)^2(10n^7)^3 = ...
7/27/2015 9:45:44 AM| 2 Answers
Choose the sentence in which the verb, shown in quotation marks, is ...
Weegy: Dos cosas más: una hoja de papel amarillo y un lápiz blanco. English translation: Two more things: a yellow ...
7/27/2015 10:39:47 AM| 2 Answers
Weegy Stuff
S
1
L
Points 773 [Total 1284]| Ratings 1| Comments 763| Invitations 0|Offline
S
P
C
L
P
L
1
P
P
1
P
1
P
Points 449 [Total 9983]| Ratings 2| Comments 409| Invitations 2|Offline
S
L
L
Points 295 [Total 8495]| Ratings 5| Comments 245| Invitations 0|Offline
S
Points 167 [Total 167]| Ratings 0| Comments 167| Invitations 0|Offline
S
Points 156 [Total 156]| Ratings 1| Comments 146| Invitations 0|Online
S
1
L
L
Points 74 [Total 8454]| Ratings 0| Comments 74| Invitations 0|Offline
S
Points 58 [Total 58]| Ratings 0| Comments 58| Invitations 0|Offline
S
Points 50 [Total 50]| Ratings 3| Comments 20| Invitations 0|Offline
S
Points 40 [Total 40]| Ratings 2| Comments 20| Invitations 0|Offline
S
Points 13 [Total 108]| Ratings 1| Comments 3| Invitations 0|Offline
Home | Contact | Blog | About | Terms | Privacy | Social | ©2015 Purple Inc.