Weegy: The decimal representation of 27/100 is .27
User: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55,how much would 1 pound cost?
Weegy: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, it would cost $.66 for 1 pound. Solution:
$6.55/10=$.66.
User: A druggist is preparing a medication. Each capsule requires 0.007 gram of aspirin. He has 14 grams of aspirin. How many capsules can he prepare
Weegy: He can prepare 2000 capsules.
14/0.007 = 2000
User: Find the value of 0.34 x 8
Weegy: 0.34 * 9 = 3.06.
User: Find the value of 0.34 x 9
Weegy: 0.34 * 9 = 3.06.
User: A mechanic buys $14.56 worth of parts from a supplier. If he pays for the parts with a $20 bill, how much change will he receive
Weegy: He will receive $5.44 change. (20 - 14.56 = 5.44).
(More)