Weegy: The fraction 13/20 as a decimal is 0.65
User: A druggist is preparing a medication. Each capsule requires 0.007 gram of aspirin. He has 14 grams of aspirin. How many capsules can he
prepare?
O A. 200
O B. 500
O C. 5,000
O D. 2,000
Weegy: He can prepare 2000 capsules.
14/0.007 = 2000
User: Audrey had $20 and bought gum for $1.10, a soda for $.99, and a bag of chips for $3.98. How much money does she have left?
O A. $26.07
O B. $15.20
O C. $1393
O D. $14.63
Weegy: Audrey had $20 and bought gum for $1.10, a soda for $.99, and a bag of chips for $3.98. $13.93 money does she have left . Money left = 20 -(1.10 +.99+3.98) = 20 -6.07 = $13.93
User: Tom was using wire of the following thicknesses .33 mm, 275 mm, 25 mm, and 3 mm for some electrical work. Order the wire from thickest to
thinnest.
O A. .3, .33, 275, .25
O B. 33, 3, .275, .25
O C. .3, .33, .25, .275
O D. 275, 25, 3, 33
Weegy: Tom was using wire of the following thicknesses .33 mm, .275 mm, .25 mm, and .3 mm for some electrical work. The wire from thickest to thinnest: .33, .3, .275, .25
User: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.
O A. $6.55
O B. S.66
O C.$.65
O D. $1.65
Weegy: If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, it would cost $.66 for 1 pound. $6.55/10=$.66
(More)